Penkerių metų gyvenimo su krūties vėžiu vertė nuotraukose: pasibaigė socialinis projektas, tačiau tęsiasi moterų, susidūrusių su liga, gyvenimai

Rubrikos: Diagnostika ir gydymas, Naujienos

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Socialiniu projektu „1825 istorijos“ buvo siekiama pasitelkus nuotraukas parodyti, kad penkeri metai, kuriuos metastazavusiu HER2 teigiamu krūties vėžiu sergančioms moterims suteikia inovatyvus gydymas, yra neišmatuojamos vertės. 1825 nuotraukų koliažai, įprasminantys penkerius gyvenimo metus, eksponuojami Nacionaliniame vėžio institute.

Nuotraukose – daug skirtingų istorijų, nuotykių, akimirkų ir išgyvenimų. Taip išreiškė palaikymą sergančioms moterims daugybė žmonių.

Socialinį projektą inicijavo Nacionalinis vėžio institutas, Nacionalinė krūties ligų asociacija, kompanija „Roche Lietuva“ ir kulinarinių knygų autorė Nida Degutienė.

Nida Degutienė atidarius ekspoziciją

„Džiaugiuosi, kad nors ir trumpą, bet savo istoriją jie spėjo sukurti. Jis jai buvo visas pasaulis, jos stiprybė ir noras dar labiau kabintis į gyvenimą, o jam ji buvo baba, pati pačiausia baba. Geriausia draugė žaidimams, pasikutenimams ar tiesiog jaukiems pasisėdėjimams lovoje apsikabinus. Nors kovą su liga ji pralaimėjo, bet ji mums visiems parodė, kiek daug žmogus gali. Smulkmenose atradusi džiaugsmą, iki paskutinio buvo kupina optimizmo. Ir dar sugebėjo įkvėpti kitus“, – jautria žinute ir nuotrauka, kurią skyrė projektui „1825 istorijos”, socialiniame tinkle dalijosi jauna moteris.

„Prieš ketverius metus drąsiai pažvelgiau ligai į akis ir aš ją nugalėjau. Nežinau, ar ilgam, sutartis nepasirašyta, bet labai tikiuosi daugiau ji prie manęs nesiartins“, – rašė kita atsiuntusi nuotrauką iniciatyvos dalyvė.

Medikai pabrėžia, kad laiku diagnozavus krūties vėžį – nustačius ankstyvos stadijos ligą – jis gali būti sėkmingai gydomas. Sudėtingesnis ir ilgesnis gydymas laukia moterų, kurioms liga nustatoma pažengusi arba metastazuojanti, t.y. plintanti į kitus organus. Tačiau, kaip teigia Nacionalinio vėžio instituto Chemoterapijos skyriaus vedėja onkologė chemoterapeutė dr. Birutė Brasiūnienė, kasmet vis gerėjantis onkologinių ligų gydymo arsenalas keičia požiūrį į vėžį.

Gydytoja Monika Drobnienė su Nacionalinės krūties ligų asociacijos prezidente Aušra Bružiene

„Prieš kelis dešimtmečius vėžio diagnozę išgirdusios pacientės piešdavo pačius juodžiausius scenarijus. Tai suprantama, nes bendroji išgyvenimo trukmė, kai nustatomos metastazės, buvo 6–9 mėnesiai. Tačiau šiandien, turėdami galimybę tam tikrai grupei pacienčių skirti patį efektyviausią gydymą, galime teigti, kad net metastazavęs krūties vėžys gali būti valdomas.

Pasak dr. B. Brasiūnienės, per pastarąjį dešimtmetį įvyko didžiulė mokslo pažanga ir to dėka yra sukuriami vis efektyvesni vaistai krūties vėžiui gydyti. „Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad vaistai yra mažiau toksiški, atsiranda įvairios vaistų formos – tabletės, poodinės formos, intraveninės formos, – sako dr. Birutė Brasiūnienė. – Tęsdamos gydymą pacientės gali dirbti, mokytis, vaikus auginti.“

Kita vertus, chemoterapeutai ypač džiaugiasi, kad gali dirbti su pačiais inovatyviausiais vaistais. „Krūties vėžio gydymo srityje išplitęs vėžys dėl pačių naujausių vaistų tikrai griauna visus mūsų ligšiolinius stereotipus – naujų vaistų dėka mes skaičiuojame, net esant metastazavusiai ligai, penkerių metų išgyvenimo trukmės vidurkį.“

Atidarymo metu

Pasak dr. B. Brasiūnienės, inovatyvūs vaistai prieinami visoms pacientėms, kurioms to reikia.

„Kiekviena ligonė aptariama multidisciplininėje komisijoje, – pasakoja gydytoja onkologė chemoterapeutė. – Susirenka visi specialistai, tarp jų ir chemoterapeutai, kiekvienai ligonei pagal bendrą situaciją, pagal naviką, jo stadiją individualiai parenkama jai labiausiai tinkama gydymo taktika.“

Dr. B. Brasiūnienė mano, jog yra dar daug ką nuveikti, kad vėžys taptų kontroliuojama liga. „Mokslas vystoti labai sparčiai, į kliniką ateina inovacijos, nauji vaistai. Vykdoma daug klinikinių tyrimų ir aš manau, kad penkeri metai tikrai nėra riba. Mūsų siekis ir tikslas, kad susirinktume ir tada, kai turėsime sergančiųjų metastazavusiu krūties vėžiu 10 ir dar daugiau metų vidutinę gyvenimo trukmę“, – pasakė dr. B. Brasiūnienė.

Penkerių metų įvykiai

„Daug ar mažai – penkeri metai? – šypsosi Nacionalinės krūties ligų asociacijos prezidentė Aušra Bružienė. – Neabejokime – tai labai didelis gyvenimo etapas. Per tuos metus aš ištekinau savo vyresniąsias dukras, susilaukiau anūko ir anūkės, o mano mažieji vaikai pradėjo eiti į mokyklą. Tikuosi, kad sulauksiu, kai jie pabaigs mokyklą.“

Ligos diagnozę sužinojusi dukros Rasos vestuvių išvakarėse Aušra perėjo visus gydymo etapus, susigyveno su būtinybe pakelti nelengvą gydymą, labai susidraugavo su ją gydžiusia gydytoja onkologe chemoterapeute Monika Drobniene. „Tik visiems kartu, surėmus pečius galima įveikti gydymosi, psichologinius sunkumus, –pasakoja A. Bružienė. – O medicina šiandien gali labai daug. Norėčiau pasakyti visoms moterims, susiduriančioms su liga, kad pasitikėtų gydytojais, nenuklystų alternatyviais klystkeliais ir susiėmusios paieškotų jėgų savyje.“

Šiandien, nuo projekto „1825 istorijos“ pradžios praėjus daugiau nei pusmečiui, Aušra vardija tolesnius labai svarbius jos gyvenimo įvykius. Ji dėkinga plastikos chirurgams prof. Kęstučiui Vitkui, Simonui Kaupui, dr. Jonui Drąsučiui ir Gabrielei Latakaitei už iš jos pačios kūno audinių rekonstruotą krūtį. „Labai svarbu turėti galimybę ir išdrįsti pasinaudoti plastinės rekonstrukcinės chirurgijos siūlomu vienu iš trijų krūties atkūrimo variantų. Fiziškai jaustis tokia, kokia buvai prieš ligą – neįtikėtinai geras jausmas, – sako Aušra Bružienė. – Perėjau jau du rekonstrukcijos etapus.“

Aušros didelėje šeimoje laukiama ateinant dar vienos gyvybės – dukra Rūta laukiasi antrojo vaikelio. Rokas baigė trečią, o Rugilė – pirmą klasę. Beje, tokia jau šeimos tradicija – visų Aušros vaikų vardai prasideda raide R.

Puikus socialinis projektas baigėsi, tačiau tęsiasi moterų, susidūrusių su liga gyvenimai. Dėka naujos inovatyvios terapijos jos gali su pamatuota viltimi žiūrėti į ateitį, gyventi savo kasdieninį gyvenimą, dirbti, ilsėtis ir, be abejo, džiaugtis kiekviena diena, kuri yra ir nepakartojama, ir prasminga jau vien tuo, kad išaušo.

 

Parašykite mums

    Rekvizitai

    VŠĮ Viktorijos leidyba

    Įmonės kodas : 125011888

    redaktorius@onkologopuslapiai.lt