Išplitusiu prostatos vėžiu sergantiems Lietuvoje prieinamas naujausias gydymo metodas: preparatas gaminamas specialiai kiekvienam pacientui

Rubrikos: Diagnostika ir gydymas, Naujienos

Naujas pažengusios ligos gydymas radionuklidu radžiu Ra-223 skiriamas pagrindinėse Lietuvos ligoninėse, kuriose gydomi prostatos vėžiu sergantys pacientai. Jis ne tik gerina pacientų gyvenimo kokybę, bet ir statistiškai ženkliai prailgina jų išgyvenimą.

Metodas teikia nemažai vilčių padėti tiems pacientams, kuriems taikant skirtą gydymą liga toliau progresuoja ir atsiranda metastazių kauluose, tačiau  nėra vidaus organų metastazių. „Ligoniams, kurie serga kastracijai atspariu metastazavusiu prostatos vėžiu, galime pasiūlyti naują gydymo būdą, kuris ne tik pagerina gyvenimo kokybę, bet ir prailgina išgyvenimo trukmę, – sako Nacionalinio vėžio instituto (NVI) Onkourologijos skyriaus vedėjas dr. Albertas Ulys. – Prostatos vėžiu sergančiam pacientui, jei liga neišgydoma, gydymo metu liga progresuoja -– išsivysto  kaulų ar limfmazgių  metastazės. Kaulų metastazių sukeliamos komplikacijos yra kaulų skausmas, stuburo slankstelų deformacija, patologiniai lūžimai bei nugaros smegenų kompresija. Šios komplikacijos dažniausiai ir yra mirties dėl prostatos vėžio priežastis.“

 

Algoritmas prostatos vėžiui gydyti

„Kastracijai atsparaus prostatos vėžio gydymas yra kompleksinis, jis nustatomas multidisciplininės gydytojų specialistų komisijos sprendimu, įvertinus įvairius ligonio ir ligos parametrus: naviko histologiją, biologinius rodiklius, ligos išplitimą, taikytus gydymo metodus, bendrąją ligonio būklę, gretutines ligas, vyraujančią simptomatiką ir kt. Šiuo metu pacientui, sergančiam metastazavusiu kastracijai atspariu prostatos vėžiu, siekiant susilpninti simptomus, gali būti taikoma naujos kartos hormonoterapija, chemoterapija, spindulinė terapija ir kitos simptomus veikiančios priemonės pagal vyraujančią ligos simptomatiką“, – sako NVI Chemoterapijos skyriaus vedėja dr. Birutė Brasiūnienė.

Vienas naujausių gydymo metodų, šiuo metu prieinamų ir Lietuvos ligoniams, yra gydymas radionuklidu radžiu Ra-223, kuris turi apibrėžtą vietą tarp kitų gydymo priemonių. „Pagal SAM rekomendacijas jis skiriamas kastracijai atspariam priešinės liaukos vėžiui gydyti, kai yra simptominių kaulų metastazių, nėra vidaus organų pažeidimo ir ligoniui negalima skirti chemoterapijos, – sako dr. B. Brasiūnienė. – Ligonio tinkamumas gydyti radionuklidu visuomet aptariamas mano minėtose multidsiciplininėse komisijose, įvertinus visą turimą medicinę informaciją, taip pat dalyvaujant pačiam ligoniui, kai galime papildomai įvertinti šio gydymo metodo naudą konkrečiu atveju. Kadangi būna labai įvairių klinikinių situacijų, kai dėl gretutinių būklių negalima chemoterapija ar yra aiški vyraujanti kaulinių metastazių simptomatika, gydymas radionuklidu radžiu Ra-223 tokiais atvejais tikslingai papildo gydymo kompleksą šiai ligonių grupei. Taip pat skiriant šį gydymo metodą, kaip ir visus kitus, rekomenduojame laikytis visų atsargumo priemonių dėl galimų šalutinių reiškinių išsivystymo ir jų koregavimo laiku. Ypač aktualu stebėti kraujo rodiklius. Ligoniai, kuriems reikalingas šis gydymo metodas, gydomi specialiuose skyriuose, kur dirba visi reikiami specialistai ir yra visos sąlygos organizuoti saugų ir kokybišką gydymą.“

Radis Ra-223 yra pirmasis ir vienintelis kaulams specifinis vaistinis preparatas, kuris sukurtas būtent metastazėms kauluose gydyti. „Preparatas ne tik palengvina skausmą, bet ir veikia tik kauluose susidariusias metastazes, – aiškina dr. A. Ulys. – Nustatyta nauda bendram išgyvenamumui. Vaisto naudojimas susijęs su ilgesniu laikotarpiu iki naujų metastazių kauluose atsiradimo, geresniu skausmo vertinimo rezultatu bei gyvenimo kokybės pagerėjimu. Klinikinė patirtis rodo, kad gydymas radžiu Ra-223 turėtų būti pradedamas, kol metastazės kauluose dar yra mažos ir nesukelia grėsmingų komplikacijų. Gydymą radžiu tikslinga derinti su bisfosfonatais, hormonų terapija, biologine terapija ar chemoterapija. Gydymo eiliškumą nustato onkourologų organizuojama multidisciplininė komisija.“

 

Radionuklido gydomosios savybės

Radionuklidas, visas pavadinimas – radžio Ra-223 dichloridas, yra radioaktyvus preparatas, skirtas kastracijai atspariam, į kaulus išplitusiam prostatos vėžiui gydyti. Šiuo metu gydomosioms branduolinės medicinos procedūroms yra naudojama dešimtys įvairaus poveikio radioaktyviųjų preparatų. Tačiau radis Ra-223 yra pirmasis preparatas, skleidžiantis alfa daleles, kurios ir lemia didelę apšvitos dozę metastazėms kauluose. JAV ir Europos Sąjungos šalyse šis preparatas registruotas klinikiniam naudojimui 2013 m. Nuo 2014 m. gydymas šiuo inovatyviu preparatu taikomas ir Lietuvos pacientams.

„Radžio Ra-223 dichloridas savo cheminėmis savybėmis yra artimas kalciui, t.y. didžioji į organizmą patekusio preparato dalis susikaupia kauliniame audinyje, – sako gydytojas radiologas S. Tiškevičius. – Radžio Ra-223 dichloridas yra alfa daleles spinduliuojantis radionuklidas. Būtent ši spinduliuotė ir lemia gydomąjį radionuklido efektą:  susikoncentravęs metastazėse kauluose radis Ra-223 selektyviai jas apšvitina. Dėl trumpo alfa dalelių sklidimo atstumo kaulų čiulpai, kiti organai yra apšvitinami gerokai mažiau.“

Individualiai kiekvienam pacientui
                      Preparatas užsakomas ir pagaminamas specialiai kiekvienam pacientui. „Atsižvelgiant į paciento kūno masę, kitus ypatumus, gamintojui užsakoma individuali preparato dozė, skirta konkrečiam pacientui, – sako gydytojas radiologas S. Tiškevičius. – Užtrunka apie porą savaičių, kol vaistas pagaminamas ir, laikantis specialių transportavimo reikalavimų, pasiekia gydymo įstaigą. Pati procedūra pacientui didelio diskomforto nesukelia. Preparatas yra švirkščiamas į veną. Pacientas parą laiko yra stebimas Branduolinės medicinos skyriaus palatoje.“

Pasak gydytojo radiologo, labai svarbu tinkama pacientų atranka. „Pacientas, kuriam gali būti taikomas gydymas radžio Ra-223 dichloridu, turi atitikti pagrindinius preparato skyrimo kriterijus: jis turi sirgti kastracijai atspariu, į kaulus išplitusiu prostatos vėžiu, neturi būti diagnozuota metastazių vidaus organuose, nepablogėję kraujo rodikliai, – sako gydytojas radiologas. – Reikia pabrėžti, jog taikydami šią terapiją neturime tikslo išgydyti pacientą. Mes siekiame palengvinti ligos simptomus ir tokiu būdu prailginti paciento gyvenimą.“

Parašykite mums

    Rekvizitai

    VŠĮ Viktorijos leidyba

    Įmonės kodas : 125011888

    redaktorius@onkologopuslapiai.lt