Dar kartą apie kanapes: prof. Kęstutis Sužiedėlis sako, jog neatsakytų klausimų apie kanabinoidų priešvėžinį efektą dar daug

Rubrikos: Mokslo erdvėje, Naujienos

Viešojoje erdvėje vėl kilus aštriai diskusijai apie kanapių legalizavimą, labai svarbu atskirti kanapių naudojimo medicinoje klausimus ir kanapių auginimo legalizavimą Lietuvoje. Pateikiame  profesoriaus Kęstučio Sužiedėlio komentarą dėl mokslinių įrodymų apie priešvėžinį kanabinoidų poveikį.

„Iš tiesų, nereikėtų abstrakčiai ginčytis ir spręsti, kas „už“, o kas – „prieš“. Kalbant apie kanapes reikėtų labai aiškiai įvardyti, su kuo čia susiduriame. Šiandien turime pasakyti, kad  nepaisant to, jog kanabinoidų priešvėžinis efektas pastebėtas, neatsakytų klausimų yra dar daug. Mokslininkams dar tyrinėti ir tyrinėti. Pirmiausia noriu pabrėžti, jog tai nėra priešvėžinis vaistas – niekur pasaulyje kanapių preparatai nėra patvirtinti kaip pasižymintys priešvėžiniu poveikiu. Kanapių preparatai naudojami kaip paliatyvaus poveikio priemonė.

Didžioji dalis tyrimų, kurių metu siekta išsiaiškinti, kaip gi pasireiškia kanabinoidų poveikis, buvo atlikti naudojant vadinamąsias modelines sistemas – ląstelių kultūrų monosluoksnį. Yra duomenų, rodančių, kad dėl kanabinoidų poveikio vėžinėse ląstelėse gaminamos vadinamosios aktyvios deguonies formos arba aktyvūs deguonies junginiai, kurie ir nužudo vėžinę ląstelę.

Labai įdomu tai, kad pastebėta, jog būtent vėžinėse ląstelėse tos medžiagos gaminamos aktyviau nei nevėžinėse. Atrodytų, kad galėtume kalbėti apie selektyvų priešvėžinį preparatą. Bet, kaip minėjau, didžioji dalis šių tyrimų atlikta modelinėje sistemoje. O visame pasaulyje atliktų tyrimų duomenys rodo, kad kanabinoidams tirti naudota modelinė sistema yra labai nepatikima.

Ar iš tiesų tas pats mechanizmas veikia ir modelinėje sistemoje, ir paciento organizme, labai didelis klausimas. Kadangi yra ir daugiau vilties suteikiančių duomenų, tyrimai atlikti ir su eksperimentiniais gyvūnais. Ir vėlgi gauti papildomi duomenys, kad kartu su kanabinoidų poveikiu gaminasi ne tik tos medžiagos, kurios žudo vėžinę ląstelę, bet drauge atsiranda ir didėja vėžinėse ląstelėse jautrumas šitoms medžiagoms. Jautrumas didėja dėl tos priežasties, kad prasideda DNR sintezė, kuri yra būtina aktyviai besidalijančioms ląstelėms. Yra pagrindo manyti, kad kanabinoidai kaip tik ir paskatina tą jautrumą.

Tačiau, kaip jau minėjau, šitie tyrimai atlikti nepatikimoje modelinėje sistemoje. Be abejo, moksliniai tyrimai gali būti atlikti ir patikimesnėse modelinėse sistemose.

Taip pat pastebėta, kad ilgainiui kanabinoidų poveikis slopsta. Kodėl taip atsitinka, niekas nežino. Tai dar vienas klausimas, kurį reikėtų ištirti, ir tada mes galėtume pasiūlyti, kaip teisingai naudoti kanabinoidus. Šiandien vykstanti diskusija legalizuoti ar nelegalizuoti kanapes, iš esmės yra neracionali. Šiandien mes nežinotume, ką daryti su šiuo legalizuotu produktu. Tikrai šiandien dar nemokėtume teisingai naudoti kanabinoidų kaip priešvėžinio preparato. O atlikus visus tyrimus jau būtų pagrįstas klausimas, ką daryti su kanabinoidais. Tada galima būtų galvoti ir kalbėti apie kanapių medicinoje legalizavimą ir naudojimą.

Nacionalinis vėžio institutas rengia tokį tyrimų projektą, kuriame ketinama tyrinėti šiuos kanabinoidų poveikio efektus. Mūsų tyrėjai naudos jau kur kas patikimesnę modelinę sistemą. Ir dar kartą norėčiau pabrėžti, jog apie kanabinoidų poveikį pacientams kalbėti tikrai yra per anksti. Paprasčiausiai šiandien apie tai dar nereikėtų galvoti. Tačiau idėja, kad tai galėtų būti gera priešvėžinį poveikį turinti priemonė, turi racionalaus mokslinio pagrindo. Tokių užuominų yra, tačiau mokslininkams čia dar daug darbo.

Tyrimai, kuriuos žadame atlikti, manau, užtruks 2–3 metus. Žinoma, aš tikrai nenoriu pasakyti, kad tokių tyrimų neatliekama daugiau niekur pasaulyje. Mes tikrai prie to prisidėsime, bet tikrai negaliu pasakyti, kaip greitai vystysis šios srities tyrimai. Gal mes jau po metų turėsime duomenų, kurie patvirtins arba paneigs, kad kanabinoidų preparatai turi priešvėžinį poveikį. Sunku prognozuoti.

Sako, pacientai naudoja kanabinoidus, tačiau mes negalime tvirtinti, kad tiek sintetiniai, tiek natūralūs kanabinoidų preparatai yra efektyvūs. Moksliniai tyrimai šiuo klausimu dar nėra davę atsakymo. Pacientai gali jausti efektą, kuris gali būti ir placebo efektas.

Kitas klausimas yra pripratimo prie kanabinoidų klausimas. Turiu paminėti, kad pripratimas prie kanabinoidų pagrįstas jų psichotropiniu poveikiu. Bet ne visi kanabinoidai pasižymi psichotropiniu poveikiu. Pagrindinis preparatas, pasižymintis šiuo poveikiu, yra tetrahidrokanabinolis, kurio yra natūraliose kanapėse. Tai natūralus produktas, ir jeigu paruoštas kanapių ekstraktas naudojamas papildomai jo neišgryninus, pripratimo rizika gana didelė. Bet galima atskirti skirtingus kanabinoidus, esančius kanapių ekstrakte, ir naudoti tik tuos, kurie neturi psichotropinio poveikio. Tokių medžiagų yra ne viena, taigi galima būtų paruošti preparatą, kurį galima būtų vartoti, nesibaiminant pripratimo.“

 

 

Parašykite mums

    Rekvizitai

    VŠĮ Viktorijos leidyba

    Įmonės kodas : 125011888

    redaktorius@onkologopuslapiai.lt