Vasarį minint Pasaulinę kovos su vėžiu dieną visuomenei pristatyti socialinio projekto „Kylame į kovą su vėžiu“ rezultatai. Projektą bendradarbiaudami vykdė Valstybinė ligonių kasa (VLK), Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija (POLA) ir verslo įmonės – telekomunikacijų bendrovės „Tele2“, „Telia Lietuva“, „Bitė Lietuva“, didžiausias šalyje naujienų portalas „Delfi“, Tv3 televizija, lauko reklamos įmonė „JCDecaux“, savaitraštis „Lietuvos sveikata“, radijo stotis ExtraFM. Akcijos globėjas – sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
„Vasario 4-oji Pasaulinė kovos su vėžiu diena. Pernai šią dieną minėjome su pacientais ir socialiniais partneriais paskelbdami projektą „Kylame į kovą su vėžiu“, kuris yra puikus visų sektorių – valstybės, NVO ir verslo – bendradarbiavimo pavyzdys. Šio projekto metu buvo siunčiamos trumposios sms žinutės gyventojams, kuriomis buvo kviečiama aktyviau pasinaudoti galimybėmis nemokamai išsitirti dėl vėžio. Šiemet minėdami šią datą galime jau apžvelgti ir šios akcijos rezultatus bei kitas svarbias aktualijas, kovojant su vėžiu“, – spaudos konferencijoje sakė sveikatos apsaugos ministras A. Veryga.
Nors žmonėms yra sudarytos visos galimybės nemokamai pasitikrinti sveikatą pagal prevencines programas, tai padaro toli gražu ne kiekvienas. Priežastys gali būti pačios įvairiausios: vieni mano, kad liga juos aplenks, kiti vadovaujasi nuostata, kad geriau kaip galima ilgiau apie ją nežinoti, treti vis atidėlioja vizitą pas gydytoją, nors ir suvokia, kad kuo anksčiau liga bus aptikta, tuo lengviau ją gydyti, o grėsmė prarasti sveikatą mažesnė. Tikriausiai yra ir tokių, kurie tiesiog per mažai žino apie galimybę nemokamai pasitikrinti. Būtent todėl ir buvo organizuota socialinė akcija „Kylame į kovą su vėžiu“, siekiant kuo geriau informuoti Lietuvos žmones apie galimybę nemokamai pasitikrinti sveikatą.
„Žinojimas yra galia. Mes norime, kad technologijos ne tik leistų patogiau gyventi ir komunikuoti tarpusavyje, bet ir padėtų žengti į priekį, atkreipti dėmesį bei kurti sveiką ir sąmoningą visuomenę. Tokia mūsų, kaip vienos didžiausių Lietuvos įmonių, socialinė pareiga. Prisidėjome prie šios akcijos ir kartu su kitais operatoriais išsiuntėme 1,7 mln. trumpųjų žinučių, kuriose priminėme savo klientams, jog laikas pasirūpinti savimi ir pasitikrinti sveikatą. Pasiektųjų skaičius reikšmingas – tai pusė Lietuvos“, – teigė telekomunikacijų bendrovės „Telia Lietuva“ išorinės komunikacijos vadovė Ilma Cikanaktė.
Jai pritaria ir POLA prezidentas Šarūnas Narbutas. „Atrodytų, šiandien jau galime džiaugtis – bendromis pastangomis, nes per metus pasiekėme, kad daugiau kaip 80 procentų į tikslinę grupę patenkančių gyventojų sužinojo apie galimybę nemokamai dalyvauti prevencinėse programose, o maždaug kas ketvirtas šalies gyventojas jose dalyvavo. Tačiau džiaugtis dar tikrai per anksti – nors ir žino apie galimybę pasitikrinti, ar neserga vėžiu, dalyvauja šiose programose ir pasitikrina sveikatą tik 40 procentų gyventojų, o pernai ir užpernai pasitikrinusių buvo maždaug tiek pat“, – teigia POLA prezidentas Šarūnas Narbutas.
„Šio socialinio projekto metu publikavome dešimtis tekstų apie onkologines ligas ir jų prevenciją. Skaitomumas įrodo, kad tai – labai aktualios ir reikalingos temos. Mūsų tekstais žmonės noriai dalijosi su artimaisiais, socialiniuose tinkluose žymėdami pažįstamus ir draugus, kuriems ši informacija taip pat galėtų būti įdomi. O juk kartais tokio menko paskatinimo, paraginimo iš šalies ir tereikia, kad pagaliau užsiregistruotume pas gydytoją“, – sakė DELFI Sveikatos naujienų redaktorė Giedrė Armalytė.
Pasak VLK direktorės Jūratės Sabalienės, iš viso 2017 m. pagal prevencines programas Lietuvoje atlikta 551 000 patikrų dėl vėžio. „Pernai už gimdos kaklelio, krūties, prostatos ir storosios žarnos gydymą ligoninėse ligonių kasos apmokėjo daugiau nei 8,6 mln. eurų Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis. Už kompensuojamuosius priešnavikinius vaistus sumokėta beveik 70 mln. eurų, – informavo VLK vadovė J. Sabalienė – Nesitikrinti sveikatos, neatvykti pasitikrinti prevenciškai dėl vėžio kiekvienam yra didelė rizika. Todėl kviečiame visus rūpintis savimi ir savo artimaisiais – laiku kreiptis į savo šeimos gydytoją, atsiliepti į raginimą dalyvauti prevencijos programose. Beje, net jei nepatenkate į programose nustatytą amžiaus grupę, tačiau turite priežasčių nerimauti dėl savo sveikatos ar pasireiškia ligos simptomai, kreipkitės į savo šeimos gydytoją, kuris, įvertinęs sveikatos būklę, jei reikia, skirs tyrimus ar pasiųs pas gydytoją specialistą“.