Inkstų sveikata: dažnai asmenys nesupranta, kad blogą savijautą gali sukelti inkstų funkcijos sutrikimas, sako prof. Inga Arūnė Bumblytė

Rubrikos: Diagnostika ir gydymas, Naujienos, Pasikalbėkime

Žmonės turi du inkstus, kurių kiekvienas yra kumščio dydžio. Jie yra abipus stuburo, apatinių šonkaulių lygyje. Žinoma, kad žmogaus kraujagyslėmis teka apie 5 litrus kraujo, kurį inkstai per dieną filtruoja ir valo net 300 kartų. „Inkstai atlieka svarbias organizmui funkcijas. Lėtinės inkstų ligos – klastingos, dažnai asmenys nesupranta, kad blogos savijautos atsiradimas gali būti sukeltas inkstų funkcijos sutrikimo“, – teigia prof. Inga Arūnė Bumblytė, Kauno klinikų Nefrologijos klinikos vadovė.

Minint kovo 14-ąją, Pasaulinę inkstų dieną, kalbamės su prof. I. A. Bumblytę apie inkstų svarbą mūsų organizmui ir jų sveikatą.

Už ką yra atsakingi inkstai?

Inkstai atlieka organizmui svarbias funkcijas: filtruodami kraują, gamina šlapimą – su šlapimu iš organizmo pašalinamos nuodingos medžiagos, vandens bei druskų perteklius. Inkstai  reguliuoja kraujo spaudimą, padeda išsaugoti sveikus ir stiprius kaulus (aktyvuoja vitaminą D) taip pat gamina hormoną eritropoetiną, kuris skatina raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų) gamybą ir taip apsaugo organizmą nuo mažakraujystės.

Kokie simptomai gali parodyti, kad inkstai funkcionuoja netinkamai?

Kai inkstai pradeda nesveikuoti, pirmiausia sutrinka organizmo valymas. Tada organizme pradeda kauptis nuodingos medžiagos, vadinamieji ureminiai šlakai (šlapalas, kreatininas, šlapimo rūgštis), todėl pacientas gali pradėti blogiau jaustis.

Dažniausi simptomai, kurie išduoda inkstų veiklos sutrikimus: padidėjęs kraujo spaudimas, jaučiamas bendras silpnumas, nuovargis, kamuojantis šleikštulys, kartais pykinimas, vėmimas, varginantis viso kūno niežulys, sutrikęs miegas (dieną ryškėja mieguistumas, naktį vargina nemiga), sutrikęs skysčių šalinimas iš organizmo (atsiranda kūno tinimai, ypatingai blauzdų bei apatinių akių vokų srityje), putojantis šlapimas.

Kur reikėtų kreiptis pajutus, šiuos simptomus?

Deja, dažnai net stipriai sutrikus inkstų veiklai, žymaus savijautos pablogėjimo nejaučiama, todėl nustatyti diagnozę galima tik atlikus tam tikrus tyrimus: kreatinino kiekį kraujyje, šlapimo bei ultragarsinį inkstų tyrimus. Dėl tyrimų turėtumėte kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Dėl kokios priežasties dažniausiai sutrinka inkstų funkcija?

Dažniausios priežastys, sukeliančios lėtinę inkstų ligą, yra cukrinis diabetas ir hipertenzija. Kauno klinikų Nefrologijos klinikoje per metus gydome daugiau nei 2000 pacientų. Dažniausiai hospitalizuojami pacientai dėl inkstų funkcijos ūminio ar lėtinio sutrikimo, kuris susijęs su skysčių trūkumu ir šlapimo takų infekcija arba su piktybiniais augliais, kurie blokuoja šlapimo takus. Inkstų funkcija labai susijusi su širdies veikla, todėl  blogėjant širdies veiklai, vystantis širdies nepakankamumui, sutrinka inkstų veikla. Dalis medikamentų – pavojingi inkstams, todėl visada prieš pradedant vartoti,  reikia įvertinti inkstų funkciją.

Kaip galime išlaikyti gerą inkstų sveikatą?

Yra 8 auksinės taisyklės: būkite aktyvūs ir palaikykite normalų kūno svorį, kontroliuokite gliukozės kiekį kraujyje, sumažinkite druskos vartojimą, kontroliuokite kraujospūdį, sveikai maitinkitės, vartokite pakankamai skysčių, nerūkykite. Jeigu jūsų šeimoje yra sergančių inkstų liga – būtinai pasitikrinkite savo inkstų sveikatą.  Lėtinė inkstų liga – klastinga, anksti ją diagnozavus, galima sustabdyti ar sulėtinti ligos progresavimą ir inkstų nepakankamumo vystymąsi.

Parašykite mums

    Rekvizitai

    VŠĮ Viktorijos leidyba

    Įmonės kodas : 125011888

    redaktorius@onkologopuslapiai.lt