Papildomos mitybos svarba vaistininko akimis: trūkstant baltymų, blogėja gydymo efektyvumas ir tolerancija, sako vaistininkė Kristina Vaičaitienė

Rubrikos: Diagnostika ir gydymas, Naujienos, Praktiniai patarimai

Vaistininkė Kristina Vaičaitienė

Santariškėse įsikūrusi  „Gintarinė vaistinė“ – tarsi Nacionalinio vėžio instituto filialas: vaistininkės pažįsta pacientus, žino jų rūpesčius ir bėdas, džiaugsmus ir lūkesčius. Onkologiniai pacientai ar jų artimieji gali pasitarti su vaistininkėmis visais klausimais, kurie kyla sudėtingo vėžio gydymo kelyje – kaip geriau pasiruošti priešoperaciniam laikotarpiui ir kaip greičiau atgauti jėgas po operacijos, kaip geriau atlaikyti chemoterapiją ar spindulinį gydymą nenualinant organizmo. Mityba – labai svarbi ir aktyvaus gydymo, ir sveikimo proceso dalis. Tačiau jokia paslaptis, kad dažnas onkologine liga sergantis pacientas susiduria su įvairiais mitybos sutrikimais. Nuo ankstyvo sotumo jausmo, skonių pojūčio pasikeitimo iki visiško nenoro valgyti ar nepakeliamo pykinimo.

Apie tai kalbamės su „Gintarinės vaistinės“ vedėja, 2018 m. tapusia geriausia Lietuvos vaistininke, farmakologe Kristina Vaičaitiene.

KLAUSIMAS VAISTININKUI.  Su kokiomis problemomis ar kokių patarimų ieškoti dažniausiai į vaistinę ateina vėžiu sergantis pacientas?

Šiuolaikinis onkologinis pacientas – tai žmogus, kuris gydomas ilgai trunkančiais sudėtingų terapijų etapais, jie labai nevienodi, po to žmogus patiria metų metus trunkančią remisiją. Labai džiaugiuosi vaistininkėmis, kurios dirba tiesiogiai su į vaistinę ateinančiais ligoniais. Jos atlaiko didelį psichologinį krūvį, kadangi žmogų reikia suprasti, atjausti, jam patarti. Žmogus iš tavęs tikisi ir medicininės, ir žmogiškos pagalbos. Iš tiesų nemažai pacientų eina per ligą kartu su vaistine.

Ne paslaptis, kad gydo ne vien vaistai. Gydytojai atlaiko didžiulius darbo krūvius, o žmogus nori sužinoti dar daugiau jam svarbios informacijos. Labai daug konsultuojame ligonių priežiūros klausimais, aiškiname apie įvairias papildomas, nuolat tobulėjančias medicinines priemones. Ši informacija labai svarbi ir reikalinga, tačiau pačiam pacientui ne visada pasiekiama ar aiškiai suprantama. Vaistininkas šiuo atžvilgiu – puikus patarėjas.

Aš pati  labai gerai suprantu onkologinius ligonius ir jų problemas, kadangi ir savo gyvenime esu išgirdusi vėžio diagnozę… Pati esu patyrusi jausmą, kai išsigąsti, sutrinki ir nebežinai nei ką daryti, nei kur eiti. Kiekvienas onkologinės ligos etapas yra kitoks, kiekvienam žmogui skirtingas, nežinomas ir keliantis nerimą.  Mūsų vaistininkas ir yra tas sveikatos priežiūros specialistas, kuris tokius ligonius mato kiekvieną dieną. Štai ateina į vaistinę žmogus ir jau pagal jo išvaizdą, nuotaiką, pagal išrašytą receptą gali spręsti apie jo būklę. Vaistininko darbas yra paklausinėti ligonį ir parekomenduoti papildomas priemones, padedančias konkrečiu gydymo etapu.  Mane visada džiugina ir paties ligonio klausimai, domėjimasis, kaip dar gali sau padėti kuo greičiau pasveikti.

Kadangi vėžio gydymas ilgas ir sudėtingas procesas, vaistininkas stengiasi pasiteirauti apie paciento gaunamo gydymo toleravimą, jaučiamus šalutinius reiškinius. Labai dažnai pacientai papasakoja apie jaučiamą skausmą, sausumą burnoje ar ryklėje, skausmingą burnos gleivinę. Ne retą ligonį kankina pykinimas, vėmimas ar viduriavimas.  Onkologinio proceso gydymo metu paprastai jaučiamas didesnis nuovargis ir silpnumas. Dažnai pacientas vaistinėje išsako savo susirūpinimą dėl sumažėjusio apetito ar svorio kritimo.

KLAUSIMAS VAISTININKUI. Apie mitybą pastaruoju metu kalbama tikrai dažnai. Kokių atsiliepimų apie pacientų būklę girdite iš gydytojų?

Iš tiesų pastaruoju metu daug kalbame apie onkologinio paciento mitybą. Onkologai radioterapeutai vieni iš pirmųjų atkreipė dėmesį į onkologinių pacientų mitybos nepakankamumą. Gauti spindulinę terapiją atvykę pacientai dažnai būna taip nusibadavę, paveikti visokiausių mitų ir legendų dėl mitybos, kad jų gydymo pradžia yra nukeliama. Tokiu atveju gydytojai skiria mitybos terapiją, kad aprūpintų organizmą svarbiausiomis maisto medžiagomis. Gydymas gali būti pradėtas ar tęsiamas, tik atstačius paciento mitybinę būklę.

KLAUSIMAS VAISTININKUI. Ar vaistininkas gali diagnozuoti ar bent įtarti, kad pacientui jau yra mitybos nepakankamumas ir jį reikia gydyti?

Tikrai taip. Mitybos nepakankamumo diagnostika yra nesudėtingas dalykas ir situaciją galima išsiaiškinti keliais paprastais klausimais. Priešvėžinis gydymas yra susijęs su maisto medžiagų įsisavinimo sutrikimais, padidėjusiu pykinimu, viduriavimu ar vėmimu. Todėl pirmasis vaistininko užduodamas klausimas yra apie gaunamo gydymo toleravimą ir jaučiamus šalutinius reiškinius. Jei žmogus papasakoja apie jaučiamą nuovargį, silpnumą, apetito sumažėjimą – vaistininkui tai pirmasis signalas apie galimą mitybos sutrikimą. Mitybos nepakankamumui diagnozuoti yra aiškūs 2 kriterijai: pastarąsias 5 dienas pacientas suvalgo tik pusę savo įprastinės porcijos ir per paskutinius 1–3 mėnesius svoris be objektyvių priežasčių sumažėjo bent 5%.

KLAUSIMAS VAISTININKUI. O kodėl yra blogai, kad svoris šiek tiek sumažėja? Juk girdime daug kalbų apie antsvorio žalą…

Čia ir yra didžiausia tų kalbų problema. Visi sveikatinimosi ar gyvenimo būdo patarimai skirti sveikiems ar bent jau besveikstantiems žmonėms. Kai pacientas yra aktyviai gydomas, kai jam taikoma chemoterapija, radioterapija, yra atliekama chirurginė intervencija – pagrindinis tikslas turėtų būti užtikrinti reikiamų maistinių medžiagų (baltymų, riebalų, angliavandenių) kiekį, kad organizmas turėtų pakankamai jėgų kovoti su liga. Antsvorio problemas bus galima spręsti, kai bus pasiekta remisija. Ne vienas mokslinis tyrimas yra įrodęs svorio mažėjimo sąsają su prastesniais išgyvenamumo rezultatais. Liūdniausia statistika rodo, kad net 1 iš 3 vėžiu sergančių pacientų gali neišgyventi ne nuo paties vėžio sukeltų padarinių ar neefektyvaus gydymo, o nuo bendro organizmo išsekimo.

KLAUSIMAS VAISTININKUI. Kokias maisto medžiagas išskirtumėte kaip pagrindines onkologinių pacientų mityboje.

Vienareikšmiškai tai būtų baltymai ir kokybiški riebalai iš žuvų taukų. Pagrindinė mitybos nepakankamumo priežastis – sutrikusi baltymų apykaita. Trūkstant baltymų, blogėja gydymo efektyvumas ir tolerancija. Organizmas trūkstamą išgyvenimui baltymų kiekį pasiima iš raumenų. Pastarieji pradeda nykti. Nykstantys raumenys yra visur. Raumenys yra ir širdis, ir plaučiai, ir žarnynas (ne tik kojos ir rankos). To pasekmės – širdies nepakankamumas, kvėpavimo sistemos ligos, virškinimo sutrikimai, gerųjų žarnyno bakterijų patekimas į limfą ir dėl jų kilusios įvairios infekcijos. Vaistinėje dažnai matome, kaip keičiasi žmonės, kai jiems pradedamas aktyvus gydymas. Kai kurie tiesiog nyksta akyse.

Kita labai svarbi onkologinių pacientų mitybos medžiaga – riebalai. Kaip riebalų šaltinį naudojant žuvų taukus ne tik gaunama reikalinga energija, bet ir stiprinamas imunitetas. Žuvų taukuose esanti omega-3 riebioji rūgštis mažina uždegimą, gerina baltymų įsisavinimą, apetitą, padeda palaikyti gydymo efektyvumą bei pašalinti gydymo metu susidariusius toksinus.

KLAUSIMAS VAISTININKUI. Ar galima šių medžiagų produktų nusipirkti vaistinėje?

Vaistinėje yra prekiaujama specialios paskirties maisto produktais. Kaip aš paprasčiau sakau – medicininiu maistu. Jų yra įvairiausių rūšių. Vieni skirti naudoti prieš operacijas, kiti papildyti mitybą esant žaizdoms ar sergant tam tikromis ligomis. Specifinis produktas, skirtas onkologinių pacientų  mitybai yra „Supportan“ gėrimas. Jo išskirtinumas ir yra tas, kad jo sudėtyje yra daug baltymų ir žuvų taukų, mažai angliavandenių.

KLAUSIMAS VAISTININKUI. Kokie būtų Jūsų patarimai šiuo metu gydomam onkologiniam pacientui?

Pati sirgau, žinau, kaip pakinta skonio receptoriai, kai esi gydomas chemoterapija. Kaip anksčiau mėgtas maistas tampa dvokiantis ir atgrasus. Atsimenu suvargusius nuo gydymo ligonius po operacijų, chemoterapijos. Jie pasiekia paskutinį gydymo etapą – spindulinę terapiją – neturėdami paprasčiausių jėgų. Net ir valgant labai vertingą maistą, dažnu atveju  maisto kiekio tiesiog nepakanka jėgoms atstatyti.  Artimieji tikrai stengiasi gaminti, virti, bet organizmas nebeįsisavina reikalingų medžiagų.

Šiuo etapu nepaprastai svarbu gauti medicininę  mitybą, palaikyti imuninę sistemą. Jeigu negausime reikalingos mitybos, nualinsime organizmą, negalėsime tikėtis gerų gydymo rezultatų.  „Supportan“ gėrimo vartojimas padeda pacientui tiek pasiruošti operacijai, sustiprėti, tiek ženkliai geriau pakelti pačią operaciją bei žymiai paprasčiau atsigauti po jos. Labai svarbu pakankama mityba ir spindulinės bei chemoterapijos metu. Noriu patarti ligoniams papildyti mitybą viso aktyvaus gydymo periodu. Pagal galimybes suvartoti po 2 buteliukus „Supportan“ gėrimo per dieną bent 10 dienų sunkiausiu terapijos metu.

KLAUSIMAS VAISTININKUI. Kokiomis ligomis sergant  ar esant kokioms būklėms reiktų gydomosios mitybos?

Yra ir daugiau sričių, kur žmogui gali pagelbėti gydomoji mityba. Tai įvairios būklės ar operacijos, po kurių pacientas ilgesnį laiką negali valgyti ar judėti. Turėjau tokių pavyzdžių, kai naudojant medicininį maistą po stuburo operacijos pacientai labai greitai atsistato. Lietuvoje, man regis, gydomosios mitybos tema yra ženkliai per mažai kalbama.

Vaistininko žinios ir patarimai mitybos klausimais yra labai svarbūs. Gydytojas dažniausiai tik paskiria gydymą, o vaistinėje apie iškilusias problemas pasišnekame išsamiau. Čia lankosi ir paciento artimieji, kurie pasipasakoja apie jų prižiūrimo artimojo nenorą valgyti, tam tikrų produktų baimę ar atsisakymą juos vartoti. Mes patariame, paaiškiname.  Labai svarbu tiek prieš gydymą, gydymo metu ar  po gydymo palaikyti organizmą, kad jis nebadautų ir turėtų jėgų atlaikyti nelengvus gydymo etapus. Esu tikra, kad vaistininkų suteikiama informacija žmonėms yra labai reikalinga ir naudinga. Reikia jiems daug pasakoti, rašyti, nurodyti, kur galima užeiti, paklausti. Kai žinai – turtingas esi… Bendravimas būtinas, suskubti su naujovėmis reikalauja pastangų ir profesinio pasirengimo.

KLAUSIMAS VAISTININKUI. Kaip manote, kokia bus ateities vaistinė, ar keisis vaistininko pareigos?

Tikiuosi, kad ateityje bus praplėstos vaistininko darbo funkcijos, jis bus daugiau integruotas į patį gydymo procesą, galės dar daugiau patarti pacientui. Juk vaistininkas 5 metus mokosi universitete ne tam, kad tik paduotų pagal receptą išrašytą dėžutę vaistų. Puikiai pamenu savo darbo pradžioje matytą vaizdą Varėnos centrinėje vaistinėje – smarkiai lyjant lietui  į vaistinę įėjęs vyriškis prie durų nusiavė batus ir perėjo vaistinę basas. Tiek pati vaistinė, tiek vaistininkai buvo labai gerbiami. Norėčiau šią pagarbą sugrąžinti.

Kai 2018 m. laimėjau Geriausio Vaistininko titulą, su kolegomis įsteigėme Vaistininkų klubą. Mūsų tikslas – kelti vaistininko profesijos prestižą ir plėsti vykdomas funkcijas. Smagu, kad pradedame patariamąjį darbą įstatymų leidimo srityje ir su Sveikatos apsaugos ministerija.

 

Parašykite mums

    Rekvizitai

    VŠĮ Viktorijos leidyba

    Įmonės kodas : 125011888

    redaktorius@onkologopuslapiai.lt