Svarbu išlikti fiziškai aktyviam ir laikytis teisingos mitybos, sako onkologas prof. Robertas Thomas iš Didžiosios Britanijos, pristatantis klinikinį tyrimą, įrodantį polifenolių slopinamąjį poveikį vėžio progresavimui

Rubrikos: Praktiniai patarimai

Kalbamės su Didžiosios Britanijos mokslininku onkologu ir rašytoju prof. Robertu Thomu (Robert J. Thomas). Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) kvietimu profesorius viešėjo Nacionaliniame vėžio institute ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikose ir vedė seminarus medikams bei visuomenei. Prof. R. Thomas daugiau kaip 30 metų gydo onkologinius ligonius, recenzuojamuose mokslo leidiniuose yra paskelbęs per 100 mokslinių darbų ir parengęs kelias dešimtis atsitiktinių imčių kontroliuojamųjų tyrimų, iš jų ir Jungtinės Karalystės nacionalinio vėžio tyrimo tinklo vykdytą tyrimą, kuriuo pirmąkart pasaulyje įrodytas polifenolių gausaus granatų, brokolių, dažinių ciberžolių ir žaliosios arbatos augalinio preparato antivėžinis poveikis. R. Thomas taip pat yra knygos „Kaip Lifestyle after Cancer: The Fact“ „Kaip gyventi susirgus vėžiu. Faktai“) autorius.

Amerikos klinikinės onkologijos draugijos konferencijoje 2013 metais pristatėte garsųjį klinikinį tyrimą, kuriuo buvo įrodytas preparato iš 4 augalinių produktų slopinamasis poveikis vėžio progresavimui. Apie preparatą tada plačiai kalbėjo, o ir šiandien juo labai domisi daugelio šalių, tarp jų ir Lietuvos, onkologiniai ligoniai. Papasakokite apie sumanymą kaip papildomą vėžio gydymo priemonę naudoti augalinius produktus. 

Tai buvo ne spontaniška idėja, o ilgo komandinio darbo rezultatas. Jungtinės Karalystės nacionalinis papildomo gydymo ir gyvenimo būdo klinikinių tyrimų komitetas jau kuris laikas aiškinosi, kuo polifenoliai gali būti naudingi mūsų sveikatai ir kaip jie kovoja su vėžinėmis ligomis. Mane pakvietė prisijungti prie šio komiteto. Dirbome aštuoniolika mėnesių, perskaitėme daugybę mokslo darbų, ištyrėme daugybę vaisių, daržovių, prieskonių, grybų ir atrinkome tuos, kurie turėjo daugiausia antivėžinių savybių, kuriuose polifenolių buvo daugiausia. Rinkdamiesi žiūrėjome, kad tai būtų skirtingų rūšių produktai ir juose būtų skirtingomis savybėmis pasižyminčių polifenolių, taip pat kad produktuose nebūtų pavojingų alergenų ir fitoestrogenų. Geriausiai šiuos kriterijus atitiko žalioji arbata, ciberžolės, granatai ir brokoliai.

Ištyrę pasirinktus produktus, iš jų sukūrėme preparatą, gausų skirtingų polifenolių ir kitų fitocheminių medžiagų, kurios veikia naviką skirtingais vystymosi etapais. Būtent šie tyrimai mums ir padėjo sudaryti programą, kaip kovoti su vėžiu ir mažinti ligos atkryčio riziką.

Jūsų moksliniuose straipsniuose ir klinikiniuose tyrimuose labai dažnai minimi polifenoliai. Gal galite plačiau papasakoti, kas tai per medžiagos ir kuo jos naudingos onkologiniams ligoniams.

Polifenoliai yra augalinės cheminės medžiagos, sukurtos pačios gamtos. Daržovės, vaisiai ar prieskoniai, kuriuose gausu polifenolių, gražiai atrodo, maloniai kvepia ir skanūs. Daugiausia jų vartoja Viduržiemio jūros ir Rytų šalių gyventojai, todėl jie sveikesni ir gyvena ilgiau. Bet ne tik dėl šių savybių polifenoliai mums naudingi.

Kaip rodo daugelis mokslinių tyrimų, mityba, kurioje gausu augalinių polifenolių, padeda mažinti sunkių lėtinių ligų (vėžio, senatvinės demencijos, artrito, širdies ir kraujagyslių ligų, kataraktos ir kt.) atsiradimo riziką. Dėl polifenolių ir kitų augalinių medžiagų trūkumo gali padidėti krūties, kasos, kiaušidžių, odos, prostatos, stemplės ar kitų lokalizacijų vėžio rizika.

Polifenoliai padeda įveikti iš aplinkos ar su maistu patekusius kancerogenus, neutralizuoti laisvuosius radikalus, slopinti uždegiminius procesus ir stimuliuoti imuninę sistemą, gali stabdyti vėžinių ląstelių mitybai būtinų kraujagyslių augimą, slopinti šių ląstelių proliferaciją ir skatinti jų apoptozę, padėti apsisaugoti nuo ultravioletinių saulės spindulių ir net palaikyti normalų kraujo spaudimą ar cukraus lygį kraujyje.

Kai kurie augalai, kuriuose gausu polifenolių, pasižymi ir fitoestrogeninėmis savybėmis, bet tai vaisių ir daržovių estrogenai, juos vartoti naudinga ir saugu, pavyzdžiui, sojos pupelėse, linų sėmenyse, lęšiuose yra daug izoflavonų, kurie mažina riziką susirgti krūties vėžiu ar šiai ligai pasikartoti. Tik nereikėtų pamiršti, kad fitoestrogenai naudingi tol, kol jie slypi maisto produktuose, todėl didelės koncentracijos fitoestrogenų papildai nerekomenduotini.

Jungtinės Karalystės nacionalinio vėžio tyrimų tinklo atliktas klinikinis tyrimas tikriausiai buvo vienintelis toks pasaulyje, kuriuo įrodytas preparato iš 4 augalinių produktų slopinamasis poveikis prostatos vėžio progresavimui. Ar tikėjotės tokių gerų rezultatų?

Jeigu nebūtume tikėję, tyrimo nebūtume rengę. Jungtinės Karalystės klinikiniam tyrimui pritarė Nacionalinis etikos komitetas. Atsitiktinių imčių dvigubai aklą placebu kontroliuojamą II fazės klinikinį tyrimą recenzavo Jungtinės Karalystės nacionalinio vėžio tyrimų instituto Papildomų gydymo metodų tyrimo komitetas ir oficialiai patvirtino Jungtinės Karalystės nacionalinis vėžio tyrimų tinklas.

Kodėl tyrimui rinkomės prostatos vėžiu sergančius vyrus? Neišplitusiu prostatos vėžiu sergantys vyrai, kuriems taikoma aktyvaus stebėjimo arba budraus laukimo taktika, yra ideali kohorta įvertinti intervenciją, nes jų kraujo serume randama ligai būdingo žymens – PSA. Be to, prostatos vėžys net ir atkryčio atveju paprastai auga lėtai, todėl gydymo pradžioje medicininės intervencijos nerekomenduojamos.

Klinikinis tyrimas apėmė 203 prostatos vėžiu sergančius savanorius nuo 53 iki 89 metų. Iki tyrimo pradžios 59 proc. vyrų nebuvo taikyta jokio gydymo, išskyrus aktyvų stebėjimą; 41 proc. vyrų po ankstesnių radikalių intervencijų PSA lygiui vėl pradėjus didėti buvo taikoma budraus laukimo taktika.

Vyrai akluoju būdu buvo paskirstyti į dvi grupes – viena grupė 6 mėnesius triskart per dieną gėrė specialiai tyrimui sukurto polifenolių gausaus preparato iš granatų vaisių, brokolių, dažinių ciberžolių šakniastiebių ir žaliosios arbatos ekstrakto, kita – placebo. PSA lygis jiems buvo matuojamas tyrimo pradžioje, po trijų ir šešių mėnesių.

Pasibaigus tyrimui placebo grupėje PSA lygis vidutiniškai padidėjo 78,5 proc. o augalinio preparato grupėje tik 14,7 proc. Net 63,8 proc. skirtumas buvo ne tik reikšmingas, jis viršijo mūsų lūkesčius.

Tikrai džiaugėmės, kad 46 proc. augalinį preparatą vartojusių vyrų PSA lygis sumažėjo arba išliko pastovus, kai tuo tarpu placebo grupėje tik 14 proc., todėl galima sakyti, kad beveik pusei vyrų, vartojusių specialų brokolių, ciberžolių, granatų ir žaliosios arbatos ekstrakto mišinį, vėžys nustojo augti ar net regresavo.

Be to, tik 8,2 proc. augalinio preparato grupės vyrų prireikė agresyvesnio gydymo, o ir PSA lygis jiems kilo lėčiau nei placebo grupėje, kurioje keisti gydymo planą turėjo net 27,7 proc. vyrų. Kitaip tariant, preparatas iš keturių augalinių produktų padėjo vyrams išvengti skausmingų, brangių ir invazinių procedūrų – chemoterapijos, spindulinės terapijos ar net kastracijos arba tai atitolino.

Dar vienas geras dalykas – naujasis augalinis preparatas beveik nesukėlė šalutinio poveikio, nebent dujų kaupimąsi (3,6 proc.), pilvo pūtimą (3 proc.) ar šiek tiek laisvesnius vidurius (7,5 proc.). Bet panašių simptomų pasireiškė ir placebo grupėje.

Klinikinio tyrimo rezultatus 2013 m. pristatėme Amerikos klinikinės onkologijos draugijos (angl. ASCO) metinėje konferencijoje Čikagoje ir publikavome medicinos žurnale „Prostate Cancer and Prostatic Diseases“. Žinoma, paskelbėme ir savo interneto svetainėse, kad gydytojai ir pacientai turėtų tyrimais pagrįstų įrodymų – augaliniai produktai padeda.

Labai greitai sulaukėme ne tik sveikinimų, bet ir klausimų, – gal tai tik trumpalaikis cheminis poveikis ir naujasis preparatas neturi jokio poveikio navikui?

Ryžomės dar vienam žingsniui: tyrimui sukurto preparato efektyvumą 2015 metais patikrinome MRT tyrimu. Jame dalyvavo 138 lokaliu prostatos vėžiu sergantys vyrai, 102 iš jų vartojo mūsų preparatą. Visiems vyrams buvo atlikta ne mažiau kaip po du MRT ir PSA tyrimus.

Palyginome vyrų kelerių metų PSA tyrimus su MRT nuotraukomis bei kiekvieno vyro PSA ir MRT tyrimus ir priėjome prie išvados, kad PSA dinamika 100 proc. atitiko MRT nuotraukose matomus naviko pokyčius. Be to, navikas sparčiau traukėsi arba ilgiau išliko stabilus tiems pacientams, kurie vartojo augalinį preparatą ir paisė mūsų parengtų sveikos gyvensenos rekomendacijų.

Antrasis tyrimas dar kartą patvirtino mūsų išvadas, kad ir ankstesniame prostatos vėžio tyrime preparatas iš augalinių produktų paveikė ne tik PSA, bet ir patį naviką.

Polifenolių antinavikinis ir uždegimo slopinamasis poveikis universalus, todėl manome, kad mūsų sukurtas preparatas turėtų panašiai veikti ne tik prostatos, bet ir kitų lokalizacijų vėžio ląsteles ir saugoti organizmą nuo ligos pasikartojimo bei vaistų sukeliamo nepageidaujamo poveikio, ypač artrito.

Gal galite paminėti keletą konkrečių atvejų, kai granatų, brokolių, dažinių ciberžolių ir žaliosios arbatos preparatas pagerino pacientų sveikatą?

Tokių atvejų ne vienas. Visi jie patvirtinti MRT tyrimais.

Pavyzdžiui, 69 metų vyrui prostatos vėžys metastazavo. Nors buvo taikoma hormonų ir spindulinė terapija, taksotero infuzijos, tačiau PSA lygis didėjo. Žmogus iš pagrindų pakeitė mitybą, pradėjo aktyviai mankštintis, 6 savaites kasdien valgė brokolių sriubą ir vartojo mūsų sukurtą augalinį preparatą. Ir PSA lygis sumažėjo nuo 48 g iki 0,2 g dekalitre.

Arba kitas atvejis: 59 metų moteriai 2008 m. diagnozavome žarnyno vėžį. Per 2 metus liga išplito į kepenis ir plaučius. Operuoti jos negalėjome. Moteris palyginti gerai jautėsi, todėl chemoterapijos nepanoro, pradėjo 3 kartus per savaitę aktyviai sportuoti, atsisakė rafinuoto cukraus turinčių produktų ir perdirbtos mėsos, pradėjo mažiau rūkyti, valgė daug polifenolių turinčių daržovių ir vaisių, taip pat kasdien gėrė preparatą iš brokolių, ciberžolių, granatų ir žaliosios arbatos ekstrakto. Ir ką jūs manote – po 2 metų metastazės sumažėjo ir sveikata pasitaisė.

Dar vienas ypač sudėtingas atvejis: 48 metų moteriai 2014 m. diagnozavome krūties vėžio metastazes į smegenis. Chemoterapijos ji atsisakė. Beliko rekomenduoti keisti gyvenimo būdą ir mitybą: reguliariai mankštintis, vartoti daugiau polifenolių turinčių produktų, papildomai vartoti D vitaminą, nes buvo nustatytas jo trūkumas, ir polifenolių gausų augalinį preparatą, būtinai numesti svorio ir nustoti rūkyti. Moteris sąžiningai laikėsi mūsų rekomendacijų ir pati sau padėjo – jos navikas nedidėjo ir toliau neplito.

Konsultavau ir vieną ligonį iš Vilniaus. Profilaktiškai pasitikrinęs sveikatą ir atlikęs PSA tyrimą jis sužinojo – pirmos stadijos prostatos vėžys. Vyras nesutriko, ėmė domėtis savo liga, tarėsi su onkologais, daug skaitė, o kadangi jautėsi visai gerai, operacijos ar kitų siūlomų klasikinių gydymo būdų nutarė kol kas atsisakyti. Mes jam patarėme iš esmės pakeisti mitybos įpročius, valgyti daug polifenolių turinčių produktų, reguliariai mankštintis, numesti svorio ir kasdien vartoti jau minėtą augalinį preparatą. Valingas žmogus ne tik laikosi šių rekomendacijų, bet jas dar labiau sugriežtino. Žinote, rezultatas puikus: PSA buvo 9, o dabar jau kuris laikas nepakyla daugiau kaip iki 4,75, taigi liga neprogresuoja. Tai gali patvirtinti ir gydytojai, kurie stebi ligonį ir reguliariai atlieka tyrimus.

Gerbiamas profesoriau, dėkojame už pokalbį ir išsamius atsakymus. Tikimės, kad dar ne kartą apsilankysite Lietuvoje.

Parašykite mums

    Rekvizitai

    VŠĮ Viktorijos leidyba

    Įmonės kodas : 125011888

    redaktorius@onkologopuslapiai.lt