Vilniaus gimnazijose tęsiama iniciatyva „Onkologai pas gimnazistus“: nuo jaunystės reikia pradėti rūpintis sveikata, sako urologas dr. Marius Kinčius

Rubrikos: Naujienos, Pasikalbėkime

Dr. Marius Kinčius su būsimomis chirurgėmis Senvagės gimnazijoje

Nacionalinė krūties ligų asociacija (NKLA) su partneriais Nacionaliniu vėžio institutu (NVI) ir Lietuvos urologų draugija (LUD) sėkmingai tęsia šviečiamąją iniciatyvą gimnazijoms „Onkologai pas gimnazistus”.

„Smagu, kad tęsiame savo akciją, kad gimnazistai įdėmiai klauso specialiai jiems paruoštų pranešimų, nebijo paliesti muliažų, klausia jiems rūpimų dalykų. Matome jų smalsias akis, drąsesni pateikia klausimų. Pasikartosiu, bet manau, kad nunešti vėžio rizikos ir grėsmės žinutes gimnazistams yra labai svarbu. Net neabejoju, jog išgirstą informaciją, sveikatos naujienas jaunoji karta parsineš namo, tikėtina, aptars šeimos rate, su draugais“, – sako NKLA prezidentė Aušra Bružienė, šios originalios idėjos sumanytoja. Onkologų tikslas – supažindinti vyresniųjų klasių gimnazistus su onkologinių ligų prevencija, savityra, ankstyvųjų vėžio požymių atpažinimu.

Iš kairės į dešinę: Šarūnė Liukpetrytė Kuosienė, Daiva Kanopienė, Vaida Gedvilaitė, Marius Kinčius

Lietuvos urologų draugijos prezidentas dr. M. Kinčius patvirtino, jog dalyvauja projekte nuo pat pirmųjų šio projekto vystymo minučių. „Mes, kaip draugija vykdome ir informacinės sklaidos visuomenėje, vėžio žinomumo didinimo misiją. Žinome onkologinių susirgimų priežastis – apie 40 proc. jų sukelia neteisingas gyvenimo būdas. Į mūsų  paskaitų turinį idėjome žinutę, jog nuo pat jaunystės reikia pradėti rūpintis savo sveikata. Realybė yra ta, kad yra stigmatizuojamos kai kurios ligos. Tų stigmų naikinimas, profesionalus informacijos pateikimas, tikimės,  suteiks moksleiviams galimybę savo gyvenime užkirsti kelią atsirasti daugumai su sveikata susijusių problemų. Mes pasakojame ne tik apie onkologiją, bet ir apie gyvenimo būdą – viena paskaita skirta itin aktualiai rūkymo problemai. Jis sukelia daug ligų, ne tik onkologinių“, – pasakė dr. M. Kinčius.

Su nuoširdžiu pedagogų palaikymu šviečiamoji  iniciatyva prasidėjo Antakalnio gimnazijoje, kurioje du kartus onkologai susitiko su moksleiviais, po to apsilankė Gabijos ir Senvagės gimnazijose. Kaskart beveik 100 moksleivių auditorija klausosi onkologų pranešimų apie žmogaus papilomos virusą ir vakcinas, apie sėklides ir jų funkcijas, krūties vėžio riziką ir savipatikrą, rūkymo sukeliamą žalą žmogaus organizmui.  Nacionalinio vėžio instituto onkologai: akušerė ginekologė dr. Daiva Kanopienė, urologas dr. Marius Kinčius, gydytoja onkologė radioterapeutė Šarūnė Liukpetrytė-Kuosienė, krūtinės chirurgas dr. Renatas Aškinis pristato specialiai jaunimui paruoštus pranešimus: „Žmogaus papilomos virusas, gimdos kaklelio vėžys ir ŽPV vakcinacija“, „Sėklidės: kaip atrodo šis organas ir kokios jo funkcijos“, „Krūties vėžys“, „Rūkymas: nepradėk / mesk“. Dėl kolegų užimtumo Gabijos gimnazijoje krūties temą pristatė gydytoja onkologė radioterapeutė Rita Steponavičienė, Senvagės gimnazijoje apie rūkymo žalą kalbėjo gydytoja pulmonologė Vaida Gedvilaitė.

Drąsiausi, planuojantys studijuoti mediciną ar gamtos mokslus dalyvauja „chirurginiame workshope“ – vadovaujami dr. M. Kinčiaus susipažįsta su išorine ir vidine jaučio sėklidžių struktūra, pademonstruoja tai savo bendramoksliams. Paklausti, kaip patiko chirurgijos pamokėlė ir ar kartoti ją kitoje gimnazijoje, susižavėję būsimieji chirurgai vienbalsiai atsako: „Būtinai“.

Rudenį šviečiamąją iniciatyvą „Onkologai pas gimnazistus“ planuojama pratęsti.

Parašykite mums

    Rekvizitai

    VŠĮ Viktorijos leidyba

    Įmonės kodas : 125011888

    redaktorius@onkologopuslapiai.lt